خانه » نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان پهناورترین استان کشور می باشد که شرایط خاص ژئوپلتیک آن بویژه همجواری آن با دو کشور افغانستان و پاکستان ، و شرایط خاص و حساسیت های اجتماعی و مقتضیات ویژه استان به دلیل بافت مذهبی – قومی از طرفی و سیاستهای سیاسی – مذهبی پیچیده در کشورهای مجاور که زمینه ای برای ایجاد اختلافات مذهبی و فتنه انگیزی استکبار جهانی محسوب می شود موجب شد رهبر حکیم و فرزانه انقلاب که خود در سال های ستم شاهی مدتی در شهرستان ایرانشهر تبعید بوده اند و نسبت به شرایط سیاسی – اجتماعی استان آگاهی کامل دارند و از نزدیک رنج و درد مردم غیور این خطه از سرزمین اسلامی را لمس نموده اند ، نماینده ویژه ای از سوی خود منصوب نمایند که رابط میان معظم له و مردم استان بوده و زمینه های اختلاف و تفرقه را با تدبیر از میان برده و فعالیت های مذهبی اهل سنت را در جهت اهداف عالیه استان و نظام هدایت نمایند و فرهنگ تقریب و تفاهم را در استان حاکم سازند و از نفوذ دشمن در صفوف مردم بی آلایش استان و فتنه انگیزی ها پیش گیری نماید و میان دستگاه های مختلف فرهنگی ، سیاسی و امنیتی هماهنگی لازم ایجاد نماید لذا حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید حسن ربانی با حکم معظم له در تاریخ۲۹/۷/۱۳۶۹ این مهم را در استان عهده دار گردید و خدمات شایانی را از خود به یادگار گذاشت. در تاریخ ۱۹/۶/۱۳۷۵ آیت ا.. سید مجتبی حسینی که هم اکنون به عنوان نماینده معظم له در کشور سوریه هستندادامه این مسوؤلیت را عهده دار شدند. اطاعت ، پیروی و عشق مردم استان به مقام عظمای ولایت سبب شد با آرای انبوه در انتخابات سومین دوره مجلس خبرگان به نمایندگی از مردم استان راه یابند . در تاریخ  ۸۲/۶/۶  حضرت آیت الله عباسعلی سلیمانی از سوی رهبر فرزانه انقلاب علاوه برمسوؤلیت نمایندگی ولی فقیه در استان و امامت جمعه شهر زاهدان این مهم را نیز بر دوش ایشان نهادند. نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان با ربع قرن فعالیت از جایگاه والایی در بین مردم استان قرار دارد.

همچنین مسائل مربوط به هموطنان اهل سنت در استان کرمان نیز از تاریخ  ۲۶/۱۰/۱۳۸۹ به این نها د محول گردید.

فعالیت های نهاد از طریق چند واحد صورت می گیرد که عبارتند از:

مدیریت فرهنگی و امور روحانیون:

این مدیریت فعالیتهای فرهنگی ، برگزاری برنامه های ویژه اعیاد و مناسبت ها ، برگزاری اردوهای زیارتی ، فرهنگی و سیاحتی ، امور مربوط به حل مشکلات مساجد ، امور مربوط به روحانیون اهل سنت ، انتصاب و حل مشکلات ائمه جمعه ، صدور مجوز ساخت و توسعه مساجد را بر عهده دارد.

 واحد آموزش و پژوهش:

این واحد امور مربوط به حوزه های علمیه و مدارس دینی اهل سنت را بر عهده دارد و بر اموری از جمله پشتیبانی از حوزه های علمیه و مدارس دینی ، خدمات اداری ، آموزشی و رفاهی طلاب ، مدیران و مدرسین حوزه های علمیه و مدارس دینی ، برگزاری آزمون هایی همچون آزمون های تعین سطح و روحانیون کاروان های حج ، ارتباط بین طلاب ، مدیران و مدرسین با مرکز خدمات حوزه های علمیه و سایر امور این حوزه را بر عهده دارد.

واحد قبایل و طوایف:

این واحد امور مربوط به سران ، ریش سفیدان و معتمدین قبایل و طوایف را برعهده دارد. از جمله فعالیت ها و خدمات این واحد می توان به برگزاری همایش و گردهمایی ها ، برگزاری اردوهای سیاحتی و زیارتی ، رایزنی و برگزاری جلسات صلح و آشتی طوایف ، حل مشکلات مربوط به قبایل و طوایف و ارتباط بین دستگاه ها و نهاد های مختلف با معتمدین و سران قبایل و طوایف بویژه در حل مشکلات امنیتی در سطح استان و سایر کشور های منطقه اشاره نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super