خانه » معاونت نهادهای دینی » مدیریت امور روحانیون و مساجد » سخنرانی معاون نهادهای دینی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت در مسجد جامع کریم آباد شهر زاهدان

سخنرانی معاون نهادهای دینی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت در مسجد جامع کریم آباد شهر زاهدان

حضور حجت الاسلام والمسلمین راهداری معاون نهادهای دینی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان در مسجد جامع کریم آباد شهر زاهدان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان : مبلّغ اعزامی واحد امور روحانیون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت در بخشی از بیانات خود همزمان با هفته حج بیان نمود: حَج یکی از مهم‌ترین فروع دین اسلام است. که مسلمانان در دهه اول آخرین ماه قمری (ذی‌الحجه)به مسجد الحرام رفته و مناسک خاص آن را بجا می آورند. هر مسلمان در صورت دارا بودن شرایط خاصی مکلف‌است حداقل یک بار در طول دوران عمر خود آن را انجام دهد.

 راهداری گفت: حج بر سه نوع است: تمتع، قِران و اِفراد که حج قِران و اِفراد وظیفه ساکنان مکه است و در اسلام بر کسی که دارای بلوغ، عقل، آزاد بودن و استطاعت مالی باشد، واجب می‌شود.[۱]

معاون نهادهای دینی اهل سنت ابراز داشت: حج نخستین بار در دین حضرت ابراهیم علیه السلام انجام شد و آیین‌های حج و عمره، احرام، و لمس حجرالاسود، سعی بین صفا و مروه، وقوف در عرفات و رمی جمره، همگی پیش از اسلام رایج بود و تنها برخی تعدیلات در حج اسلامی نسبت به پیش از اسلام روی داده‌ است.

اعراب پیش از اسلام هنگام طواف «لبیک یا لات»، «لبیک یا عزی» و «لبیک یا منات» می‌گفتند و هر قومی بت خود را می‌خواند و در اسلام، «اللهم» جای بت‌ها را گرفت و آن عبارت بدین شکل تغییر کرد: «لبیک اللهم لبیک»

حجت الاسلام و المسلمین راهداری افزود: عرب‌ها صید را در ماه حج حرام می‌دانستند. پیامبر اسلام حرمت صید را ویژه ایام حج و هنگام احرام مقرر کرد. عرب‌ها گاهی لخت به پیرامون‌گردی (طواف) کعبه می‌پرداختند که اسلام آن را منع کرده و پوشیدن لباس دوخته‌نشده را مقرر کرد. عرب از خوردن گوشت قربانی اکراه داشت و پیامبر اسلام آن را مجاز دانست.

وی گفت: مسلمانان پس از فتح مکه و برانداختن بت‌های قریش، از سعی بین صفا و مروه اکراه داشتند؛ زیرا پیش از اسلام بر بلندای این دو کوه، دو بت سنگی قرار داشت که حاجیان و زائران آن دوره، سعی بین صفا و مروه را برای نزدیک شدن به آن‌ها و دست‌کشیدن و بوسیدن آن‌ها انجام می‌دادند؛ ولی حضرت محمد سعی بین صفا و مروه را مجاز کرد و بنا بر متن قرآن این کار از شعائر الله دانسته می‌شود .

در پایان آرزومندم توفیق زیارت کعبه معظمه نصیب همه ی شما نمازگزاران و همه آرزومندان گردد و همه ی شما را به تقوای الهی و پرهیز از معصیت سفارش می­نمایم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super